Jak i kiedy powinno się kąpać kota?

person Autor: Redaktor Zooarena Data:

Spis treści:

 1. Czy kota powinno się kąpać?
 2. Jak często należy myć kota?
 3. Przygotowanie do kąpieli
 4. Jak prawidłowo umyć kota
 5. Suszenie sierści po kąpieli
 6. Kiedy nie należy kąpać kota?

Koty to najczystsze zwierzęta. Ich zamiłowanie do czystości i potrzeba regularnego lizania wpisane są w ich naturę, zwłaszcza że język kota jest doskonale przystosowany do tego procesu - posiada specjalne twarde kosmki umieszczone pod kątem. Tak więc koci język można porównać do grzebienia o drobnych zębach.Od czasów starożytnych koty żyły obok ludzi, łapały szczury - i nikomu to nie przyszło do głowy by je kąpać. Ale wtedy warunki środowiskowe były zupełnie inne, nie było szkodliwych gałęzi przemysłu a wszystko było naturalne.

Czy kota powinno się kąpać?

To, czy konieczne jest mycie kota domowego i jak często to robić, interesuje wielu właścicieli. Niektórzy hodowcy kotów uważają, że koty są naturalnie czyste i mogą samodzielnie czyścić swoją sierść, dlatego należy unikać kąpieli. Twierdzą również, że mycie nawet specjalnymi produktami szkodzi kondycji sierści. Inni są zdania, że ​​zabiegi wodne na bieżąco są korzystne.

Naturalnie na wolności koty nie muszą kąpać się w wodzie. Te drapieżniki są dość czyste, co więcej, spędzają większość czasu na pielęgnacji, z wyjątkiem czasu, kiedy śpią, jedzą lub bawią się.
Ciekawostka:
Niektóre rasy kotów uwielbiają wodę. Na przykład bengale bez problemu bawią się wodą i są doskonałymi pływakami.

Jak często należy myć kota?

Koty nie są szczególnie zadowolone z zabiegów wodnych, w przeciwieństwie do innych zwierząt domowych - psów. Kąpiel dla zwykłego kota jest stresująca. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak umyć kota, aby w przyszłości ten proces nie stał się dla zwierzęcia katastrofą. Kociaka należy wykąpać, jeśli zwierzę długo chodziło po ulicy lub musi wziąć udział w wystawie. Szczególnie w tym ostatnim przypadku stan sierści odgrywa ważną rolę w ocenie ogólnej budowy. Warto również zauważyć, że pomimo genetycznej predyspozycji do czystości nie wszystkie zwierzęta są czyste. Z biegiem czasu wełna brudzi się i zaczyna wydzielać raczej nieprzyjemny zapach dla właściciela.

Procedury wodne są wskazane dla kota w następujących przypadkach:

 • pojawienie się ektopasożytów na sierści
 • zanieczyszczenie wełną u kota, który ma swobodny dostęp do ulicy i podwórka
 • zapobieganie chorobom skóry
 • polepszenie kondycji sierści kota

Wszystkie koty domowe, podobnie jak psy, mają sezonowe linienie dwa razy w roku. Proces ten charakteryzuje się zmianą sierści. W tym okresie koty starają się jak najdokładniej dbać o swoją sierść. W procesie kąpieli proces linienia jest przyspieszony dzięki mechanicznemu oddziaływaniu na martwe włosy. Woda zmywa łuski naskórka, a masaż podczas kąpieli pozwala zwiększyć ukrwienie skóry. Nie ma jednoznacznej opinii na temat częstotliwości zabiegów wodnych. Ale wybierając czas na kąpiel kota, musisz opierać się na ważnych wskaźnikach:

 • ogólny stan zdrowia kota
 • postrzeganie procesu przez zwierzę (być może kot doświadcza silnego stresu, który trwa przez długi czas)
 • rasa kotów

Zwierzęta o grubej, pluszowej sierści, koty długowłose i rasy o krótkiej, ale grubej sierści powinny być poddawane zabiegom wodnym podczas linienia. Ale w przypadku kotów należących do rasy orientalnej, rex lub syjamskiej nie zaleca się przepisywania kąpieli wodnych w czasie linienia.

W zależności od stopnia zabrudzenia sierści zwierzaka przypisywana jest częstotliwość kąpieli. Weterynarze i profesjonalni hodowcy zdecydowanie zalecają kąpanie kota nie częściej niż 6 razy w roku. Dotyczy to zwierząt biorących udział w wystawach. Jeśli zwierzę nie bierze udziału w takich imprezach, kąpiel można ograniczyć do 2 zabiegów rocznie. Na skórze i sierści kota znajduje się specyficzna warstwa ochronna, której częste zmywanie nie jest pożądane.

Koty o długiej i gęstej sierści wymagają kąpieli częściej niż ich krewni, którzy nie mogą pochwalić się długą sierścią. Aby zapobiec pasożytom zewnętrznym, weterynarze zalecają stosowanie specjalnych kropli w kłębie. Konieczne jest przeprowadzenie kuracji przeciwpasożytniczej lekami co najmniej 5 dni przed planowaną kąpielą.

Przygotowanie do kąpieli

Myj kota tylko wtedy, gdy zwierzę jest zdrowe, a nie w stanie choroby lub przestraszone. Aby w przyszłości zabieg był łatwiejszy dla pupila, ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać go już od najwcześniejszych miesięcy. Eksperci zalecają przyzwyczajanie się do zabiegów wodnych po zmianie zębów mlecznych na stałe.

Często kota nie trzeba myć, a dopiero wtedy, gdy się mocno zabrudzi. Możesz stopniowo przyzwyczajać kociaka do podlewania wodą, początkowo maczając tylko łapy zwierzęcia. Pierwszy zabieg przeprowadza się dopiero miesiąc po całkowitej wymianie zębów.

Małe kocięta nie są szczególnie czyste ze względu na to, że są dość ciekawskie i mogą się ubrudzić. W zależności od stopnia zanieczyszczenia sierści zalecane są procedury wodne. Należy pamiętać, że kota nie da się umyć zwykłym szamponem, zwłaszcza małego kociaka. Oprócz tego, że ludzki szampon wywołuje suchość skóry u zwierzęcia, może wywołać reakcję alergiczną ze względu na wysoką zawartość środków powierzchniowo czynnych.

Istnieją również przeciwwskazania do kąpania kotów. Nie zaleca się kąpieli małych kociąt do czasu wymiany zębów mlecznych. Zabronione jest przeprowadzanie zabiegów wodnych dla kotów bezpośrednio po rutynowych szczepieniach. Nie zaleca się również kąpieli kota poddanego kwarantannie. Przeciwwskazaniem do kąpieli jest osłabienie obrony immunologicznej podczas choroby. Wynika to z faktu, że dla kota proces kąpieli jest nadal stresujący i może pogorszyć przebieg choroby podstawowej.

Koty w okresie ciąży nie muszą być kąpane, jedynie w najbardziej awaryjnych sytuacjach. W przeciwnym razie możesz wywołać problemy w trakcie ciąży.

Jak prawidłowo umyć kota

Musisz prawidłowo podejść do procesu kąpieli. Zanim zaczniesz kąpać kota, musisz usunąć z łazienki niepotrzebne drobiazgi, o które pupil może się przyczepić. Okna w mieszkaniu muszą być zamknięte, aby zapobiec przeciągom.

Najpierw musisz przygotować detergent i ręcznik. Lepiej zamknąć drzwi do łazienki i dostosować wodę do pożądanej temperatury. Wskaźniki temperatury wody do kąpieli zwierzęcia powinny mieścić się w zakresie 34-38 stopni. Zimna lub gorąca woda powodują dyskomfort, a także mogą prowadzić do strachu przed zwierzakiem.

W łazience do dużej miski, umywalki lub wanienki nalej trochę wody, a następnie umieść w niej kota. Sierść powinna być dobrze zwilżona, a następnie nałóż szampon. Ważne jest, aby detergent nie dostał się do oczu ani uszu kota. Umyj kota płynnie, okrężnymi ruchami, wcierając szampon w sierść. Musisz zachęcić swojego zwierzaka delikatnymi słowami. Dla lepszego rozprowadzenia produktu możesz użyć miękkiej myjki. Szampon zmywa się delikatnie, aż nie pozostaje piana.

Mycie kota zwykłymi szamponami i mydłem przeznaczonym do mycia rąk jest zabronione. Wynika to z innej równowagi alkalicznej. Środki do utrzymania higieny człowieka prowadzą do urazu skóry, pogarszają stan sierści i prowadzą do rozwoju reakcji alergicznych. Mydło używane do mycia sierści zwierzęcia powoduje łupież. Dobór środka do mycia kota należy dobierać indywidualnie, w zależności od rasy, rodzaju sierści i koloru.

Dobry efekt wizualny uzyskuje się stosując specjalne wysokiej jakości szampony, które nie tylko radzą sobie z zanieczyszczeniami, ale także dodają połysku i miękkości sierści. Specjalne produkty dla kotów, ułatwiają rozczesywanie i nie prowokują pojawiania się kołtunów. Opcjonalnie możesz wybrać szampon pcheł dla kotów, jeśli właściciel nie chce używać kropli lub aerozoli od pasożytów.

Suszenie sierści po kąpieli

Ważnym krokiem, który pozwala utrzymać kota w zdrowiu, jest suszenie po zabiegach wodnych. Mokra sierść sprawia, że ​​kot jest podatny na przeciągi.

Po zakończeniu procedur wodnych kota delikatnie wyciera się do sucha ręcznikiem. Jeśli kot nie boi się suszarki do włosów, możesz zakończyć procedurę kąpieli szybkim suszeniem, ale podczas pracy z tym narzędziem musisz przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim nie zbliżaj urządzenia zbyt blisko zwierzęcia. Temperatura strumieni powietrza powinna być średnia. Większość zwierząt nie może znieść odgłosu suszarki do włosów. Aby zwierzę bardzo się nie bało, podczas suszenia sierści można zastosować grzejniki z gorącym powietrzem. Takie urządzenie generuje znacznie mniej hałasu, a obszar, który obejmuje, jest znacznie większy. W związku z tym kota można szybciej wysuszyć. Jeśli stopniowo przyzwyczaisz zwierzę, zrozumie, że nic strasznego się nie dzieje. Ponadto koty uwielbiają delikatne źródła ciepła.

Nie zaleca się kierowania strumienia powietrza na kota w okolice pyska. Zwierzę może uznać to za zagrożenie. Lepiej jest ostrożnie przepuszczać strumień powietrza z boków. Podczas suszenia dobrze jest rozczesać pupila specjalnym grzebieniem lub rękawiczkami przeznaczonymi do wyczesywania podszerstka.

Warunkiem jest nagrodzenie pupila smakołykiem. Regularna zachęta pozwoli ci rozwinąć odruch warunkowy, a następujące procedury nie będą wydawać się zwierzęciu egzekucją.

Kiedy nie należy kąpać kota?

Są chwile, kiedy nie zaleca się przeprowadzania zabiegów wodnych dla kota. Przede wszystkim jest to okres posiadania zębów mlecznych u kociąt. Dopóki wszystkie zęby nie zostaną wymienione, układ odpornościowy zwierzęcia może osłabnąć i istnieje ryzyko rozwoju procesów zapalnych.

Należy unikać kąpieli, jeśli kot został niedawno zaszczepiony lub zwierzę jest w trakcie kwarantanny. Osłabionych po chorobie kotów a tym bardziej w ostrej fazie choroby również nie należy kąpać. W końcu większość kotów jest samodzielna i traktuje zabiegi wodne jako ingerencję w ich osobistą przestrzeń.

Niepożądane jest kąpanie kotów w okresie ciąży. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, musisz spróbować zminimalizować ryzyko urazu płodu, zapobiegając w ten sposób problemom w rozwoju przyszłych kociąt.

Przestrzeganie prostych zasad podczas kąpieli – odpowiednio dobrany szampon, delikatnie przeprowadzone suszenie, smakołyk po zabiegu, to wszystko zmniejszy pojawienie się stresu u Twojego zwierzęcia.

Polecane produkty do kąpania kota

Komentarze wpisu

Aktualnie brak komentarzy dodanych przez użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
 • Rejestracja

Zarejestruj konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło