Drapaki dla kota, sklep zoologiczny

Drapak dla kotów – co warto o nim wiedzieć?

Punkt obserwacyjny, miejsce do odpoczynku, przestrzeń do zabawy – to tylko część z wielu funkcji, jakie spełnia drapak dla kota. Jest on niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, w którym mieszkają mruczące czworonogi. Brak drapaka może przyczynić się do problemu z drapaniem mebli, dlatego nie rezygnuj z niego.

Solidny drapak dla kota jest potrzebny pełnym energii kociętom, dorosłym kotom, a także seniorom. Zwierzęta te mają naturalną potrzebę drapania – niezależnie od tego, ile mają lat. Młodsze koty chętnie wykorzystają drapak, żeby po nim biegać i się wspinać, natomiast starsze będą na nim drzemać.

Nie ma rasy, która nie chciałaby spędzać na drapaku czasu i korzystać z tego elementu wyposażenia, żeby dbać o pazury. Drapak dla kotów przyda się między innymi energicznemu bengalowi, ogromnemu maine coone’owi oraz tak zwanym dachowcom. Drapanie jest bowiem naturalnym instynktem każdego kota. Nie oduczysz zwierzęcia tego zachowania. Jeśli nie będzie miało dostępu do powierzchni przeznaczonej do drapania, zacznie traktować pazurkami meble, drzwi, ściany czy dywany.

Drapak dla kota pozwala ścierać pazury. W naturze zwierzęta łatwo sobie z tym radzą. Te żyjące w domu nie polują i nie muszą się wspinać, a przez to pazury rosną im szybciej, niż się zużywają. Przeznaczone dla kota drapaki pozwalają zwierzęciu oznaczyć teren, co koty robią również w naturze. Zaznaczone zapachem miejsce sprawia, że czują się bezpiecznie. Wykorzystuje się to przy przeprowadzce. Zaleca się przeniesienie drapaka do nowego miejsca przed przewiezieniem tam kota. Dzięki temu po tym, jak zwierzę wejdzie do nowego domu, poczuje się w nim bezpiecznie. Rozpozna bowiem swój ulubiony drapak.

W naszym asortymencie znajdziesz różne rodzaje drapaków. Oferujemy klasyczne modele z budkami i słupkami, które pozwalają drapać, bawić się, rozciągać i odpoczywać. Są one urozmaicone przy pomocy zwisających zabawek, które z pewnością zainteresują Twojego czworonożnego przyjaciela. Oferowane modele są bardzo łatwe do zmontowania – z połączeniem części poradzisz sobie samodzielnie.

Dzięki naszej ofercie nie musisz się zastanawiać, jak zrobić drapak dla kota z kartonu. Oferujemy modele wykonane z tektury falistej. To lekkie, niewielkie drapaki, które jednocześnie są wytrzymałe. Popularne tekturowe modele zmieszczą się nawet w niewielkim pokoju. Taki drapak dla kotów posłuży zwierzęciu do leżenia, drapania, gryzienia i zabawy.

Drapaki dla kota – dlaczego powinny znaleźć się w Twoim domu?

Stabilny drapak dla kota to konieczność w domu każdego kociego opiekuna. Warto zdecydować się na więcej niż jeden – zwierzę powinno mieć zarówno pionową, jak i poziomą powierzchnię do drapania. Dzięki wyposażeniu domu w ten element ograniczysz ryzyko, że zwierzę będzie niszczyło meble. Znajdzie sobie bowiem bardziej atrakcyjne miejsce do ostrzenia pazurków. Kot pozostawi na drapaku swój zapach, dzięki czemu będzie czuł się bezpiecznie. Zaznaczy w ten sposób, że to jego teren.

Jeśli planujesz przyjąć pod swój dach zwierzę, które spędziło wiele miesięcy na dworze, zwróć szczególną uwagę na wybranie odpowiedniego drapaka. Może się okazać, że Twój koci przyjaciel upodoba sobie jedno miejsce, które nie powinno być drapane, na przykład sofę. Rozwiązaniem tego problemu może być drapak dla kota na kanapę. Taki produkt jest przeznaczony do zawieszenia na bocznej części mebla. Dzięki temu kot może drapać w swoim ulubionym miejscu, a jednocześnie nie niszczy materiału obiciowego siedziska.

Niezależnie od tego, czy wykonasz drapak dla kota z pnia drzewa, czy wybierzesz gotowy model, zapewnisz zwierzęciu doskonałe miejsce do odpoczynku. Im wyższe, tym lepiej, ponieważ mruczki uwielbiają obserwować świat z wysokości. Drapaki dla kota mogą sięgać nawet do sufitu. Zwierzę będzie wspinało się po półkach lub grubym, pokrytym sizalem słupku.

Drapaki dla kota spełniają wiele funkcji. Dzięki nim zwierzę samodzielnie dba o pazury. Podczas drapania kartonowej lub sizalowej powierzchni mruczek pozbywa się martwej części pazurów. Długi drążek pozwala mu się rozciągnąć po kilkugodzinnym śnie.

Jakie możliwości daje drapak?

Drapak dla kota z hamakiem będzie miejscem, w którym zwierzę odpocznie po szalonych zabawach. Z drugiej strony może być też przestrzenią do gonitwy z drugim mruczkiem i spędzenia czasu w aktywny sposób. Na drapaku możesz ukryć przysmaki – zabawa w ich szukanie jest dla zwierząt rozwijająca.

Pamiętaj, że drapak dla kota z hamakiem czy kartonowy, niewielki model może nie stać się od razu ulubionym miejscem Twojego zwierzęcia. Mruczek musi się do niego przekonać – na początku zapach drapaka nie jest przecież dla niego znany. Problem ze zrozumieniem, po co drapak w ogóle istnieje, mogą mieć koty, które długo żyły na zewnątrz.

Nie martw się jednak, jeśli drapak drzewko dla kota czy kartonowy model nie przypadnie zwierzęciu do gustu. Jest kilka sposobów, które przekonają mruczka, że to właśnie ten element wyposażenia należy potraktować pazurkami – zamiast ściany udekorowanej tapetą lub najnowszego fotela. Po pierwsze staraj się sprawić, żeby drapak stał się elementem zabaw z mruczkiem. Podczas aktywności wędką kieruj ją właśnie na jedno z pięter drapaka. Dzięki temu pokierujesz tam zwierzę. Możesz również ułożyć na drapaku kilka przysmaków, co kot z pewnością wyczuje.

Dobrym sposobem na zachęcenie kota do korzystania z drapaka jest zastosowanie kocimiętki. Może mieć sproszkowaną formę. Gdy spełni już swoją funkcję, po prostu odkurzysz jej resztki. Istnieje też kocimiętka w sprayu, którym możesz spryskać legowisko będące częścią drapaka lub sizalowe słupki. Możesz również ułożyć na hamaku ulubiony kocyk zwierzęcia. W ten sposób przeniesiesz na drapak koci zapach i być może mruczek zrozumie, że to dla niego bezpieczne miejsce.

Może się okazać, że zwierzę nie korzysta z drapaka, ponieważ stoi on w nieodpowiednim miejscu, na przykład zbyt zacisznym lub przeciwnie – takim, gdzie nie da się odpocząć w spokoju. Kot powinien mieć możliwość obserwowania domowników, a jednocześnie miejsce musi być spokojne, żeby zwierzę mogło tam spać. Przedpokój oddzielony od innych pomieszczeń nie jest więc zbyt dobrym miejsce na wysoki drapak. Lepiej sprawdzi się salon, w którym przez większość dnia przebywają domownicy.

Nowoczesne drapaki dla kotów doskonale sprawdzą się jako początek toru montowanego do ściany. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Polega ono na przymocowaniu do ściany różnych półek, domków, hamaków, na których zwierzę może odpoczywać lub po nich biegać. Potrzebny jest jednak element wyposażenia dający możliwość wejścia na tak wysoko umieszczony tor. Tym elementem jest właśnie drapak.

Drapaki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Duża liczba możliwości może sprawić, że trudno będzie Ci wybrać drapak idealny. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jeśli ma to być wysoki drapak drzewko dla kota, zwróć uwagę na jego stabilność. Powinien mieć grube słupki, które znacznie zwiększają trwałość. Niektóre drapaki mogą zostać przymocowane do ściany lub sufitu, co dodatkowo poprawia ich stabilność.

Pamiętaj, że większość kotów bardzo energicznie biega po drapaku. Stabilność jest więc niezwykle ważną cechą, ponieważ przekłada się na bezpieczeństwo zwierząt. Mruczek, który wskoczy na drapak z impetem, a ten się przewróci, może już więcej nie skorzystać z tego elementu wyposażenia. Po prostu się do niego zrazi i przestanie uważać go za bezpieczne miejsce.

Kiedy przeglądasz drapaki dla kota, zwróć uwagę na ich rozmiar. Dopasuj element wyposażenia do możliwości Twojego mieszkania. Zastanów się, jak wysoki drapak dla kota powinien być. Weź pod uwagę liczbę posłań. Postaraj się dobrać element w taki sposób, żeby zapewnił komfort wszystkim Twoim kotom. Jeśli masz w domu kociego seniora, zdecyduj się na taki drapak, który ma nisko osadzoną pierwszą półkę. Dzięki niej zwierzęciu będzie się łatwiej wspiąć na wyższe piętra bez obciążania stawów.

Zależy Ci na modelu, który spełni przede wszystkim funkcję legowiska, ale jednocześnie będzie dodatkowym miejscem do drapania? Doskonale sprawdzi się drapak dla kota tuba, który ma najczęściej kilka pięter. W tubie może schować się więc kilka kotów. Zewnętrzna część drapaka jest pokryta sizalem – właśnie to miejsce posłuży do ostrzenia pazurów.

Przeznaczone dla kotów drapaki występują również w formie kartonowej. To najczęściej poziome modele do ułożenia na podłodze. Mogą być dodatkowo ukryte w kartonowym domku. Takie tanie drapaki dla kotów są wykonywane z tektury falistej. Nie zajmują one wiele miejsca, a mruczki je uwielbiają. Najczęściej są dostępne z woreczkiem kocimiętki – właśnie takie modele znajdziesz w naszym asortymencie. O kartonowy model kot będzie chętnie drapał, a czasem pewnie będzie go podgryzać.

Zwróć uwagę na materiały, które zostały wykorzystane do produkcji. Możesz zdecydować się na drewniany drapak dla kota. Zwróć uwagę nie tylko na to, z czego zostały wykonane słupki, lecz także, z czego powstał materiał obiciowy legowisk. Może to być plusz, który jest wyjątkowo przyjemny w dotyku.

Ważne są również elementy, które urozmaicają konstrukcję drapaka. Może to być wisząca na nim zabawka, na przykład przyczepiona pod legowiskiem. Urozmaiceniem są również posłania w formie tunelu. Zwróć uwagę, czy elementy drapaka mogą być prane. Niektóre modele pozwalają zdjąć posłanie i wyczyścić je.

Być może wygląd drapaka nie jest najważniejszy, jednak na niego też zwróć uwagę. To element wyposażenia, który dość mocno wpłynie na aranżację, szczególnie jeśli wybierzesz wysoki, duży model. Warto więc dopasować kolorystykę drapaka do wystroju pomieszczenia. Szary doskonale zaprezentuje się w nowoczesnym wnętrzu, natomiast brązowy będzie współgrał z przytulną przestrzenią wypełnioną drewnianymi elementami wyposażenia.

W naturze drzewo to naturalny drapak dla kota, co niektórzy starają się przenieść do domu. Tworzą samodzielnie drapak dla kota z pnia drzewa, jednak wymaga to dawki umiejętności, a przede wszystkim dużej ilości czasu. Jeśli go nie masz, a jednocześnie chcesz zadbać o swojego mruczka, zdecyduj się na model z naszej oferty.

  • Rejestracja

Zarejestruj konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło