Co musisz wiedzieć o zachowaniu chomika

person Autor: Redaktor Zooarena Data:

Spis treści:

  1. Zachowania chomika
  2. Co zrobić, jeśli chomik uciekł z klatki?
  3. Nauczenie chomika korzystania z toalety

Po przyniesieniu chomika do domu nie powinieneś oczekiwać, że natychmiast trafi w twoje ręce, ponieważ będzie się Ciebie bał i wstydził. Aby zdobyć jego zaufanie, musisz od czasu do czasu traktować go smakołykami i unikać kontaktu z nim, dopóki nie zacznie ci ufać i nie przyjdzie do ciebie z własnej woli. Zwykle zajmuje to kilka dni lub nawet miesięcy! Cierpliwość jest ważna. Twój chomik może cię ugryźć. Po każdym kontakcie z nim dokładnie umyj ręce.

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to, że śpią w ciągu dnia i budzą się w nocy. Jeśli chomik leży na grzbiecie, to znaczy, że jest przestraszony. Zwykle chomiki piszczą, gdy się ze sobą bawią. Pamiętaj: wspólne mieszkanie dla chomików jest odpowiednie tylko dla odmian karłowatych.

Zachowania chomika

- Kiedy chomik pielęgnuje swoje ciało, zaczynając od tylnych i przednich nóg oraz futra, oznacza to, że czuje się bezpieczny i szczęśliwy.

- Kiedy chomik ziewa i przeciąga się, oznacza to, że czuje się spokojny.

- Chomik w pozycji na tylnych łapach, z nadstawionymi uszami. Oznacza to, że słucha czegoś, co przykuło jego uwagę.

- Chomiki karłowate mają gruczoły zapachowe, które znajdują się pośrodku ciała, na brzuchu. Chomiki syryjskie mają gruczoły zapachowe po bokach, czyli na udach. Chomiki często ocierają się o przedmioty, pozostawiając za sobą swój zapach. Gruczoły zapachowe służą do oznaczania ich terytorium.

- Kiedy chomik piszczy, oznacza to, że jest przestraszony lub podekscytowany. Zwykle dzieje się to w pierwszych dniach przebywania w nowym środowisku. To zachowanie jest normalne i ustaje po oswojeniu chomika. Chomiki karłowate piszczą podczas zabawy, próbując zdobyć przewagę lub gdy faktycznie walczą. Ten dźwięk oznacza, że ​​chomik jest zirytowany i chce zostać sam. Może to być również ostrzeżenie przed zbliżającym się ugryzieniem.

- Syczenie to najgłośniejszy dźwięk, jaki wydają chomiki. Zasadniczo dzieje się tak, gdy ciało jest zgięte, usta są szeroko otwarte, zęby są widoczne, przednie łapy uniesione. Oznacza to, że chomik jest bardzo zdenerwowany i przestraszony.

- Chomik gryzie pręty klatki? Oznacza to, że chce zwrócić twoją uwagę. Zwykle dzieje się to wieczorem lub w nocy. Aby chomik przestał gryźć pręty klatki, pozwól mu wybiec z klatki. Miej oko na chomika, aby nie został ranny. Daj mu coś do gryzienia . Jeśli umieścisz papier toaletowy lub pustą rolkę papieru toaletowego między prętami klatki, którą żuje twój chomik, będzie się bawił i żuł papier toaletowy, a nie pręty. Chomiki potrzebują czasu, aby się oswoić. Jeśli chomik cię uszczypnie, oznacza to, że chce wrócić do klatki.

Co zrobić, jeśli chomik uciekł z klatki?

Zamknij wszystkie okna i drzwi, połóż na podłodze jedzenie i warzywa dla chomika. Zachowaj szczególną ostrożność podczas poruszania się po domu, ponieważ możesz przegapić chomika i go zranić. Jeśli chomik jest głodny, z pewnością podejdzie do jedzenia.

Rozejrzyj się za wszystkimi miejscami, które może schować: pod łóżkiem, pod komodą, za bidetem w łazience, za szafkami.

Możesz także postawić otwartą klatkę na podłodze. Jeśli chomik zobaczy klatkę, wejdzie do niej. Możesz też użyć wiadra. Ustaw wiadro z niewielką ilością jedzenia i warzyw ze stojakiem, na który Twój chomik będzie się wspinał.

Gdy chomik dotrze na górę, poczuje zapach jedzenia, wpadnie do wiadra i nie będzie mógł się z niego wydostać. To prawda, że ​​może zostać zraniony, gdy wpadnie do wiadra. Nie zapomnij włożyć pościeli do wiadra, aby uzyskać miękkie lądowanie.

Nauczenie chomika korzystania z toalety

Czy nauczenie chomika korzystania z toalety jest możliwe? Tak to jest możliwe! Na początek kup kuwetę dla chomika i zamontuj ją odpowiednią, umieść ją w preferowanym przez niego miejscu. Wyłóż ściółkę i papier nasączony moczem chomika oraz trochę śmieci na dnie kuwety. Kiedy Twój chomik nie śpi, włóż go do kuwety, aby mógł dowiedzieć się, co jest w środku. Naturalny instynkt wykona swoją pracę. Wskaż mu, gdzie iść do toalety. Większość chomików można łatwo nauczyć używania kuwety. Chomiki to czyste zwierzęta, które mają tendencję do wypróżniania się w tym samym miejscu, zwykle w rogu klatki.

Jak wybrać odpowiednią kuwetę?

Trójkątne idealnie wpasowują się w róg klatki ale mogą mieć również kształt prostokąta.

Możesz również użyć szklanej kuwety odpornej na przegryzanie chomika. Wspaniałym pomysłem jest wykorzystanie słoika do tego celu, może byc po dżemie lub czymś innym, o pojemności ok 500ml. Połóż słoik w rogu klatki i gotowe! Toaleta dla chomika gotowa! Jest łatwa do czyszczenia, niemożliwa do przegryzienia i będzie służyła Twojemu chomikowi przez całe życie. Tylko upewnij się, że kuweta jest wystarczająco duża dla Twojego chomika.

Polecane produkty dla chomika

Komentarze wpisu

Aktualnie brak komentarzy dodanych przez użytkowników.

Dodaj swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło