Każdy wie, że aby wygodnie spacerować z psem, potrzebna jest obroża. Nikt nie może się z tym kłócić. Jednak często ludzie dostają szczenięta i mają do czynienia z faktem, że szczeniak po prostu nie chce nosić obroży, wcale nie podoba mu się, że na jego szyi znajdują się obce przedmioty. Właściciele psów już wiedzą, jak szkolić psa do obroży, jednak nowicjusze potrzebują informacji na ten temat.
Spis treści
ToggleJeśli ktoś właśnie wziął psa od hodowcy, jego zadanie będzie znacznie ułatwione. Wynika to z faktu, że w wieku tygodnia szczeniętom zakłada się już obroże w celu rozróżnienia poszczególnych szczeniąt. Często te kołnierze są domowej roboty, wyglądają jak wielobarwny warkocz lub miękka tkanina, na której znajduje się guzik do mocowania kołnierza wokół szyi.
Tym różnią się od obroży przemysłowych, które posiadają klamrę i długi kołnierz. Szczenięta bardzo lubią ten duży rozmiar obroży, w rezultacie zapięcie po prostu się luzuje. Z tego powodu może pojawić się pętla, która ściska szyję zwierzęcia. Najlepiej używać luźnego kołnierzyka, pod którym bez problemu zmieszczą się dwa palce. Zwykłą obrożę ze sklepu można założyć szczeniakowi już w wieku dwóch, trzech miesięcy. Proces ten jest jednak bardzo skomplikowany, wymaga od właścicieli dużo czasu i cierpliwości.
Nie zdziw się, jeśli założysz psu obrożę, a on zacznie się bardzo mocno opierać. Na przykład pies może cię ugryźć, potrząsnąć głową, strząsnąć obrożę, a nawet uciec od ciebie. Po przywiezieniu szczeniaka do nowego domu, na początek, musi on czuć się komfortowo w tym domu. Kiedy szczeniak się do tego przyzwyczai, stanie się znacznie odważniejszy i będzie ci ufał. Na tym etapie możesz oswoić psa do obroży. Jednak w tej procedurze musi istnieć pewna kolejność:
Ponadto, aby przyzwyczaić zwierzę do obroży, możesz użyć nie produktów do przechowywania, ale zwykłej wstążki, która będzie składać się zarówno z miękkiej, jak i lekkiej tkaniny. Zwierzę będzie łatwiej przyzwyczaić się do lekkiej wstążki.
Ogólnie obrożę i smycz można nazwać bardzo ważnymi akcesoriami, które są potrzebne do kontroli i edukacji zwierzęcia. Do obroży konieczne jest przypięcie smyczy, może to być bardzo długi pasek, sznurek lub dowolna inna smycz, dzięki której pies może poczuć względną swobodę, ale jednocześnie można nad nią zapanować. Na przykład za pomocą smyczy możesz uchronić zwierzę przed konfliktem z innymi zwierzętami, zatrzymać je w pobliżu drogi, uchronić przed połknięciem leżącego na drodze przedmiotu. Dzięki temu pies będzie miał mniej konfliktów.
Jeśli mówimy o psach domowych, to potrzebują tylko obroży, aby przymocować do niej smycz. Psy służbowe zawsze mają obrożę na szyi. Jeśli pies jest używany jako myśliwy, obroża jest usuwana z niego podczas pracy. Czasami do obroży dołączany jest żeton, na którym zapisane jest imię i nazwisko, adres i inne dane właściciela.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru tzw. kołnierza . Na przykład szczenięta nie powinny nosić obroży, które wyglądają jak łańcuchy. Takie obroże są bardzo szorstkie i ciężkie, wyrywają sierść, pozostawiając niezbyt przyjemne uczucie. Najlepiej wybierać obroże wykonane z cienkiego i miękkiego materiału, natomiast zapięcia powinny być plastikowe.
Dodatkowo przy zakupie obroży zwróć uwagę na wielkość szyi psa. Obroża w żadnym wypadku nie może wciskać się w psa ani go ocierać. Nie kupuj też zbyt przesadnie dużej obroży, i tak trzeba ją dostosowywać w miarę jak pies rośnie. Zawsze pamiętaj, aby między szyją a kołnierzem mieściły się dwa palce. Jeśli pies jest mały i delikatny, najlepiej wybrać produkty wykonane z miękkiej skóry. Jeśli rasa jest duża, kołnierz powinien być odpowiednio duży i szeroki dla psa.
Jeśli masz bardzo małego psa, najlepiej nosić nie obrożę, ale szelki, które zakryją klatkę piersiową. Dzięki temu siła i przeciążenia zostaną rozłożone bardziej równomiernie, szyja i kręgosłup zostaną uwolnione od zbyt dużych nacisków. Jednak szelek nie należy nosić u szczeniąt, ponieważ ich kręgosłup nie jest uformowany. Istnieją specjalne kamizelki dla szczeniąt. Możesz odwiedzić lekarza weterynarii na konsultację, który podpowie Ci, którą opcję wybrać i czy jest ona konieczna. Jeśli wybierzesz zarówno ciasny, mały kołnierz, jak i szeroki, duży kołnierz, pożądane jest, aby miał on miękką podszewkę.
Właściciel będzie musiał nieustannie wykonywać taką czynność, jak branie psa za obrożę, aby zabrać go do domu. Fakt, że osoba podchodzi do szczeniaka, a także wyciąga rękę, jest postrzegany przez wiele psów jako inwazja w ich przestrzeń osobistą. Z tego powodu pies może próbować uciec lub wyrazić swoją agresję. Spróbuj przekonać szczeniaka, że twoje działania nie stanowią dla niego zagrożenia. Aby uspokoić psa, a także rozwinąć jego reakcję na dotyk, możesz dać mu smakołyk. Oswajanie powinno przebiegać w kilku etapach.
Przygotuj smakołyk dla psa, usiądź obok niego z boku i bardzo powoli sięgnij do obroży. Zaoferuj swojemu psu smakołyki i puść obrożę. Z innymi rękami powtórz te kroki. Upewnij się, że szczeniak patrzy na twarz właściciela, a nie na jego ręce. To ćwiczenie należy wykonywać codziennie, kilka razy, podczas gdy kołnierz należy zdejmować z różnych stron. Wszystkie działania muszą być poparte smakołykami.
Tylko cierpliwość, a także bardzo serdeczny związek, pomogą uregulować zachowanie psa. Jeśli potraktować to brutalnie, efekt będzie odwrotny, w efekcie właściciel będzie musiał zmierzyć się z korektą psychiki zwierzęcia. Jeśli pies właśnie pojawił się w Twoim domu lub zamierzasz go kupić, skontaktuj się ze specjalistami kliniki weterynaryjnej, udzielą odpowiedzi na najważniejsze pytania.