Koty somalijskie to naprawdę niesamowita rasa, ich bliskimi krewnymi są koty abisyńskie, po których odziedziczyły ciekawość i żywy charakter. Ale w przeciwieństwie do kotów abisyńskich koty somalijskie nie są tak głośne i mają takt. Kot tej rasy jest bezwarunkowym ulubieńcem absolutnie wszystkich członków rodziny, wspaniale dogaduje się z małymi dziećmi, z przyjemnością się nimi bawi, okazuje cierpliwość i nie wypuszcza pazurów, nawet jeśli dzieci w momencie zabawa spowoduje jej niedogodności. Dla dorosłych taki kot będzie wspaniałym towarzyszem, mimo że bardzo interesuje się wszystkim, co robi właściciel, nie pozwala sobie na zbytnią natrętność i stara się nie zawracać sobie głowy.
Kraj pochodzenia | USA |
rodzaj wełny | Długie włosy |
Wzrost | 26-34 cm |
Waga | 3–6 kg |
Wiek | 11-16 lat |
Krótka informacja:
Spis treści
ToggleKoty tej rasy są bardzo towarzyskie, są przyjazne w stosunku do gości, nawet jeśli widzą je po raz pierwszy, bardzo lubią uwagę, a aby ją przyciągnąć, chętnie pokażą swoje umiejętności i zdolności. Ale jednocześnie koty tej rasy nigdy nie przekroczą linii, bardzo czują nastrój ludzi, a zwłaszcza ich właściciela. Dlatego w razie potrzeby zachowają dystans. Koty te są bardzo mądre, bardzo łatwo je wytresować, dobrze uczą się standardowych poleceń, a na żądanie potrafią przynosić nawet małe przedmioty. W razie potrzeby uczy się ich nawet sztuczek, koty te nie wykazują uporu, chętnie wesprą każdą aktywność ze strony właściciela. Pamiętaj jednak, że to koty, a nie psy. Przedstawiciele tej rasy łatwo przystosowują się do absolutnie nowych warunków, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i pomimo tego, że mają wysoko rozwinięte instynkty łowieckie, mogą zaprzyjaźnić się nawet z małymi zwierzętami domowymi.
Koty tej rasy wyglądają bardzo efektownie, mają gęstą i bujną sierść, a także ogon przypominający lisa. Ale ich włosy nie wychodzą w kępki i nie kruszą się, więc przy ciągłym czesaniu nie będzie z tym problemów. Koty te bardzo lubią wodę, chętnie będą się kąpać i brać prysznic ze swoim właścicielem. Ale najlepiej tego unikać. Konieczne jest celowe mycie kota tej rasy raz w roku, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, co zdarza się rzadko, ponieważ koty te są bardzo czyste, zabieg można przeprowadzać częściej.
Koty somalijskie są bardzo ruchliwe i energiczne, uwielbiają się bawić, z wiekiem nie tracą dziecięcego zapału. Dlatego potrzebują zabawek, a także miejsc do wspinaczki. Bardzo lubią skakać, chętnie bawią się zawieszonymi przedmiotami. Są to koty domowe, dobrze sobie radzą w mieszkaniu miejskim i nie cierpią na brak ruchu, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. Koty tej rasy całkowicie nie nadają się do życia na ulicy, bardzo trudno tolerować zimno. Najlepiej wyposażyć kotkę w mały zielony kącik, w którym może chodzić, lub jeśli to możliwe, wyprowadzić kota poza miasto, pozwolić mu chodzić po zielonym terenie. Tego zwierzaka można chodzić na smyczy, ale najlepiej wybrać do tego bardzo zielone i spokojne miejsca, jeśli spacery odbywają się w mieście.
Pokarm dla kota somalijskiego musi zawierać zbilansowane kalorie, białka i pierwiastki śladowe, które muszą być utrzymane w diecie. możesz wybrać odpowiednią karmę dla kota somalijskiego W naszym katalogu . Gotowa karma sucha i mokra to najlepsza opcja, ponieważ kompozycje są w pełni zbilansowane i uzupełnione absolutnie wszystkimi niezbędnymi witaminami, minerałami i pierwiastkami śladowymi.
Niestety czworonożni przyjaciele często chorują. I nie mogą nam narzekać na złe samopoczucie i ból, dlatego uważny właściciel musi sam zrozumieć, że kot somalijski nie czuje się dobrze. Apatia, letarg, odmowa jedzenia, suchość nosa, biegunka lub wymioty, nieświeży oddech to objawy choroby, na które zdecydowanie należy zwrócić uwagę. Jeśli zauważysz jeden z tych znaków, powinieneś natychmiast udać się do weterynarza.