Ludzkie oko może odróżnić około miliona odcieni kolorów, w przeciwieństwie do psa, który postrzega głównie odcienie żółtego i niebieskiego. Zielony i pomarańczowy są dla niego postrzegane jako żółty, a fioletowy jako niebieski. Co ciekawe, czerwień, pies widzi jako kolor ciemnoszary lub czarny.
Spis treści
TogglePsy mają szersze pole widzenia niż ludzie, sięgające od 240° do 270°. Są również wrażliwe na ruch, dostrzegając go ze sporej odległości. Psy widzą obraz na ekranie telewizora, ale widzą go inaczej niż człowiek – bardziej jako migotanie, co nie wzbudza ich zainteresowania.
Ludzkie oko może odróżnić około miliona odcieni kolorów, w przeciwieństwie do psa, który postrzega głównie odcienie żółtego i niebieskiego. Badacze wykazali, że psy nie widzą wszystkich kolorów z tej samej jasności i nasycenia jak człowiek. Struktura ich siatkówki jest inna i dlatego mają słabszy zmysł wzroku. To sprawia, że psy nie widzą niektórych zabarwień i odróżniają mniej odcieni niż człowiek. Badania wykazały również, że psy potrafią dostrzegać i rozróżniać kolory, ale ich zakres jest znacznie mniejszy niż ludzi. Psy postrzegają świat w odcieniach szarości, co wynika z ich fizjologicznych ograniczeń. Kolory są dla nich niewyraźne i nieostre.
W postrzeganiu kolorów przez psy bierze udział mózg, dlatego nie uda się posiąść pełnej wiedzy o tym, jak je odbierają. Wiadomo jednak, że najlepiej kupować zabawki w odcieniach żółtego i niebieskiego, ponieważ czerwony jest dla nich słabo widoczny.
Psy widzą w nocy dzięki odpowiedniej budowie oczu, która umożliwia im wyłapywanie większej liczby fotonów i skupianie większej ilości światła. Są one również wyposażone w makatę odblaskową, która pozwala im dostrzegać kształty i ruch w półmroku. Dzięki tym cechom fizjologicznym psy są w stanie poruszać się po zmroku bez problemu.
Psy mają mniejszą ostrość widzenia niż ludzie, ponieważ ich mięśnie odpowiedzialne za wyostrzanie obrazu są słabo rozwinięte. Badania wykazują, że niektóre rasy mają predyspozycję do krótkowzroczności lub dalekowzroczności, jednak trudno jest zdiagnozować u nich wady wzroku i je skorygować.