Psy mają gruczoły potowe tylko na opuszkach łap. Ich ciała wydzielają nadmiar ciepła głównie poprzez oddychanie z wystawionym językiem, więc psy z trudem tolerują letnie upały. Bardziej narażone na przegrzanie są zwierzęta z nadwagą, chorobami serca i układu oddechowego. W gorącym sezonie właściciel powinien zadbać o stworzenie dla swojego pupila warunków, które pozwolą uniknąć udaru cieplnego.
Spis treści
ToggleJeśli pies mieszka w domu, zapewnij mu chłodne miejsce do odpoczynku. Matę dla psa możesz w ciągu dnia przenieść do łazienki lub pozwolić psu odpocząć w klimatyzowanym pomieszczeniu. Konieczne jest codzienne wyprowadzanie psów. Ale latem warto spacerować wcześnie rano i późnym wieczorem, kiedy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka. Nie należy nakładać na psa ciasnej, ciasnej pyski, trudno będzie jej oddychać z otwartymi ustami.
Nigdy nie zostawiaj psa w zaparkowanym samochodzie na dłużej niż kilka minut. Nawet w samochodzie z otwartymi szybami temperatura bardzo szybko rośnie.
Jeśli zwierzę jest trzymane poza domem, należy zapewnić mu kącik chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na podwórku lub wybiegu. Długie przebywanie w duszącej budce znajdującej się poza zacienionym obszarem w letnie upały może prowadzić do przegrzania i udaru cieplnego.
Niektórzy hodowcy psów, chcąc złagodzić kondycję zwierzaka w upale, golą go na łyso na lato. To źle – taka fryzura może doprowadzić do jeszcze szybszego przegrzania, ponieważ wełna chroni przed wysokimi temperaturami, nie tylko przed zimnem. Najlepszą opcją na roczną fryzurę jest 5-6 cm.
O każdej porze roku, a zwłaszcza w czasie upałów, pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. W czasie upałów wodę należy wymieniać tak często, jak to możliwe, do miski z wodą można wrzucić kostki lodu.
Latem, gdy termometr przekracza 30 stopni, psy często tracą apetyt. Dlatego sensowne jest przenoszenie zwierzaka na posiłki jednorazowe lub podawanie mu porcji mniejszych niż zwykle. Dietę psa można również zmienić tak, aby dominowały w niej produkty lekkostrawne. W każdym razie jedzenie w misce psa nie powinno pozostawać od rana do wieczora – w upale jedzenie psuje się znacznie szybciej, a pies może się zatruć.
Procedury wodne pomagają złagodzić stan psa w czasie upałów i zapobiec nieprzyjemnemu i niebezpiecznemu przegrzaniu, zwłaszcza że większość psów je lubi. Tutaj może być wiele opcji:
W żadnym wypadku nie należy podlewać psa zimną wodą z węża – z ostrego kontrastu temperatury ciała i wody może rozwinąć się zapalenie płuc lub choroby układu moczowo-płciowego.
Nie należy długo trzymać psa w wodzie ani kąpać go wiele razy dziennie. Detergentów można używać nie częściej niż zwykle – raz w tygodniu, ponieważ pozbawiają wełnę naturalnego smaru. Po kąpieli w morzu zaleca się zalanie psa słodką wodą, aby zmyć sól z jego ciała.
Aby ułatwić psu tolerowanie upału, wielu właścicieli pozwala psu położyć się na mokrym ręczniku lub postawić obok niego butelki z zimną wodą. W sklepach zoologicznych możesz teraz kupić specjalne urządzenia:
Zdolność psów do przystosowania się do warunków klimatycznych zależy w pewnym stopniu od cech genetycznych. Tak, collie, alabai, dalmatyńczyki, charty, owczarki australijskie, pinczery dość dobrze znoszą upały. Nowofundlandy, bernardyny i owczarki kaukaskie znacznie bardziej cierpią z powodu wysokich temperatur. Brachycefale – psy o spłaszczonej twarzy (Shar Pei, buldogi, mopsy, pekińczyk) są również niestabilne na ciepło.
Jednak rasa nie jest głównym czynnikiem wytrzymałości psa w upale. Gwarancją dobrego samopoczucia Twojego pupila w czasie upałów jest zapobieganie jego przegrzaniu oraz zorganizowanie odpowiedniej pielęgnacji i odżywiania.
Gorąco? Mamy na to sposób! Świetne maty chłodzące, w różnych rozmiarach. Mata chłodząca dla psa wspomaga regulację temperatury ciała w upalne dni i daje chłodzący efekt podczas kontaktu z ciałem.
Mata działa bez dodatkowych wspomagaczy, takich jak elektryczność lub lód. Chłodzi przez kilka godzin, po czym wystarcza krótka przerwa w korzystaniu, aby wznowić efekt chłodzenia.Twój pupil będzie Ci wdzięczny.
Po pierwsze WODA . Zapewnijmy naszym pupilom dostęp do świeżej, chłodnej wody. Pamiętajmy, aby nie była za zimna, ze względu na ryzyko infekcji. Woda powinna znajdować się w zacienionym miejscu i być wymieniana kilka razy dziennie.
Po drugie ZBILANSOWANA DIETA. Zbyt duża ilość jedzenia sprawi, że będą przeciążone i leniwe.
PO trzecie DOSTĘP DO ZACIENIONEGO I CHŁODNEGO MIEJSCA. Każdy zwierzak ma swoje ulubione. Niektóre leżą na chłodnych kafelkach, inne na balkonie lub tarasie, jeszcze inne szukają azylu w wannie lub umywalce (oczywiście niewypełnionej wodą).
Po czwarte PIELĘGNACJA . Niezbędne jest codzienne czesanie, szczotkowanie lub ostrzyżenie przed latem. Sierść jest izolatorem, ale tylko wtedy jak jest dobrze wyczesana, gdyż wtedy dobrze przylega do skóry i nie powstają brzydkie kołtuny. Ostrzyżenie psa jest wskazane, ale pamiętajmy o tym, aby nie strzyc go zbyt krótko, bo może to spowodować poparzenie.
Po piąte mata chłodząca wspomaga regulację temperatury ciała w upalne dni. Chłodzący efekt podczas kontaktu z ciałem. Mata działa bez dodatkowych wspomagaczy, takich jak elektryczność lub lód. Chłodzi przez kilka godzin, po czym wystarcza krótka przerwa w korzystaniu, aby wznowić efekt chłodzenia. Mata może być wykorzystywana w legowiskach, transporterach lub w samochodzie. Dla wzmocnienia efektu można matę włożyć na chwilę do lodówki