Spis treści
ToggleKoty to zwierzęta, które wzbudzają wiele emocji u ludzi. Są urocze, zabawne i często wydają się niezwykle mądre. Jedną z charakterystycznych cech kotów są ich wąsy. Wąsy kotów pełnią wiele funkcji, ale często zdarza się, że mają na nich „zeschnięte” kwiatki. Dlaczego tak się dzieje?
Możliwe, że zauważyłeś na wąsach swojego kota małe, suche „kwiatki”. Są to pęcherzyki wypełnione płynem, które po pewnym czasie wysychają i stają się kruchymi, białymi kuleczkami. Te „kwiatki” nazywane są przez weterynarzy „organami dotykowymi” lub „organami taksacyjnymi”.
Organem dotykowym jest pojedynczy włos na wąsie, który jest wniknięty w skórę kota. Wokół włosa znajduje się specjalna tkanka nerwowa, która pozwala kotu na wykrywanie zmian w powietrzu, a także na orientację w przestrzeni. Organem dotykowym kota jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w powietrzu, co przyczynia się do jego bezpieczeństwa.
Organom dotykowym kotów przypisuje się wiele funkcji, ale jedną z nich jest zbieranie informacji o otoczeniu. Włosy na wąsach kota są bardzo wrażliwe na dotyk i ruchy powietrza. Kiedy kot mija przeszkodę, włos na wąsie ulega uszkodzeniu i pojawia się pęcherzyk wypełniony płynem. Płyn ten chroni tkanki nerwowe przed uszkodzeniem i przyczynia się do regeneracji.
Kiedy kot dotyka wąsami różnych przedmiotów, na organach dotykowych pojawiają się coraz to nowe „kwiatki”. Z czasem, te „kwiatki” wysychają i stają się kruchymi, białymi kulami. „Zeschnięte” kwiatki na wąsach kotów nie są szkodliwe dla kota i nie wymagają żadnego leczenia.
Organom dotykowym na wąsach kotów przypisuje się wiele funkcji, ale jedną z najważniejszych jest zbieranie informacji o otoczeniu. Kiedy kot dotyka wąsami różnych przedmiotów, na organach dotykowych pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, które z czasem wysychają i stają się kruchymi, białymi kulami. Te „zeschnięte” kwiatki nie są szkodliwe dla kota i nie wymagają żadnego leczenia.